کد خبر: 3812831
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
گروه معارف ــ امام جمعه بجنورد گفت: روزه خاص‌الخواص روزه کسی است که از روزه‌داری پلکان معرفت ساخته و خود را در محضر باری‌تعالی می‌بیند، به ‌گونه‌ای که تا آخر ماه پرواز و صعود او روز به ‌روز بیشتر می‌شود.

روزه‌داری ماه رمضان باید پلکان معرفت انسان شود

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه بجنورد، امروز، 29 اردیبهشت‌ماه در جمع نمازگزاران روزه‌دار بجنوردی، با تأکید بر بهره‌گیری از فرصت معنوی ماه رمضان، اظهار کرد: براساس روایات اسلامی روزه بیمه‌کننده عمر و شخصیت دینی انسان است.
وی افزود: به همین دلیل است که انسان در روز عید فطر احساس سبک‌بالی و سبک‌باری می‌کند، زیرا جان او در دریای رحمت الهی شستشو و تطهیر شده است.
یعقوبی بیان کرد: برای ماه رمضان اسامی مختلفی مانند شهر الاسلام ذکر شده، چراکه انسان در این ماه خود را بیشتر در معرض خداوند می‌بیند.
رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان‌شمالی گفت: وقتی به آیات مربوط به روز دقت می‌کنیم می‌بینیم روزه سه ثمره مهم شامل تقوا، تشکر از باری‌تعالی و رشد و بالندگی انسان دارد.
وی با بیان اینکه خداوند می‌فرماید روزه بگیرید تا زمینه تقوا در شما تقویت شود، ادامه داد: علاوه بر این روزه گرفتن زمینه شکرگزاری و روحیه تشکر از باری‌تعالی را در انسان تقویت کرده و از سوی دیگر روزه و قرائت دعا زمینه رشد و بالندگی را افزایش می‌دهد.
یعقوبی یادآور شد: در مجموع روزه تقوای ما را تقویت کرده، روحیه شکرگزاری ما را افزایش داده و زمینه رشد و بالندگی ما را فراهم می‌کند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: ما اکنون در چنین ماه بابرکتی هستیم، از این‌رو باید سعی کنیم خود را در معرض این نسیم الهی قراردهیم.
وی بیان کرد: نسیم رحمانی و الهی در حال وزیدن است، برخی این نسیم را استشمام نکرده و بی‌تفاوت از کنار آن عبور می‌کنند اما بسیاری نیز از برکات این ماه بهره‌ها می‌برند.
یعقوبی با بیان اینکه در این ماه سه رقم روزه ‌داریم، روزه عوام، روزه خواص و روزه خاص الخواص، گفت: روزه عوام امساک از خوردن و آشامیدن است، روزه خواص این است که همان‌طور که زبان و دهان او از خوردن بسته شده مراقب گفتار خود هم هست و اعضا و جوارح او هم روزه‌ دارد.
وی خاطرنشان کرد: اما روزه خاص الخاص روزه کسی است که از روزه‌داری پلکان معرفت ساخته و خود را در محضر باری‌تعالی می‌بیند، به‌گونه‌ای که تا آخر ماه پرواز و صعود او روزبه‌روز بیشتر می‌شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: