کد خبر: 3820308
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
گروه اجتماعی ــ مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: ابتلا به افسردگی عامل بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه از جمله اعتیاد و طلاق است.

افسردگی زمینه ساز طلاق

زهرا یوسف‌نژاد، مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌شمالی، اظهار کرد: در سال‌های گذشته در وزارت بهداشت تحقیقی در مورد افسردگی انجام شد که نتیجه آن نشان می‌داد یک چهارم افراد جامعه به یکی از اختلالات روانی مبتلا و از هر هفت نفر، یک شهروند افسردگی دارد.
وی با بیان اینکه در بسیاری موارد با ریشه‌یابی علت طلاق، اعتیاد و سایر ناهنجاری‌های جامعه به افسردگی می‌رسیم، خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا به این بیماری فرد از زندگی لذت نمی‌برد و حس خوبی ندارد.
وی با اشاره به اینکه فرد برای کسب آرامش به استفاده از مواد مخدر پناه می‌برد، ادامه داد: اگر افسردگی به موقع شناسایی شود، با درمان دارویی و جلسات روانشناختی از عوارض خطرناک آن جلوگیری می‌شود.
مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با تأکید بر اینکه تشخیص علائم افسردگی بسیار مهم است، احساس غمگین بودن، علاقه نداشتن به انجام کارهای سابق، افزایش یا کاهش اشتها، افزایش یا کاهش خواب، احساس اضطراب و بیقراری، پوچی، بی ارزشی، احساس گناه و افکار خودکشی را از نشانه‌های ابتلا به این بیماری ذکر کرد.
یوسف‌نژاد با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در حوزه معالجه و درمان افسردگی، گفت: پس از اجرای طرح تحول سلامت، خدمات خوبی در حوزه روان‌درمانی با هزینه‌های کم به مردم و بیماران ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: پس از اجرای این طرح، در مراکز جامع سلامت شهری مانه و سملقان، بجنورد و شیروان کارشناسان روان مستقر شده‌اند و با پذیرش بیماران و ارائه مشاوره به کمک فرد و خانواده وی می‌شتابند.
یوسف‌نژاد با بیان اینکه در صورت تشخیص افسردگی مزمن بیمار به روانپزشک ارجاع می‌شود، افزود: روانپزشکان بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد با کمترین مبلغ بیماران را ویزیت کرده و پس از طی کردن پروسه درمان، فرد را دوباره به کارشناسان مراکز جامع سلامت برای تکمیل پروسه درمان ارجاع می‌دهند.
وی یادآور شد: سلامت روان مقوله‌ای بسیار مهم و نیاز به ارتقای آگاهی جامعه و درک صحیح از بیماری افسردگی و عواقب آن دارد.
یوسف‌نژاد با تأکید بر اینکه بیماری افسردگی را جدی بگیریم، اظهار کرد: بسیاری از افراد بدون آنکه خود بدانند به افسردگی مبتلا شده‌اند، بنابراین برای درمان باید خانواده‌ها با حوصله و صبوری روند درمان را تا حصول بهبود نهایی ادامه دهند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: