کد خبر: 3821003
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
گروه اجتماعی- رئیس کل دادگستری خراسان‌شمالی گفت: با توجه به افزایش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا در استان این در حالیست که این سازمان با کمبود قاضی در استان مواجه است.

کمبود قاضی در خراسان‌شمالی

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، حجت الاسلام اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری استان، امروز ۳۰ خرداد، در نشست خبری با اشاره به تشکیل۱۸۶ هزار و ۸۹۹ فقره پرونده قضایی طی سال گذشته به دادسرا، شورای حل اختلاف، شعب کیفری یک و دو در استان، اظهار کرد: از مجموع این تعداد ۱۸۴ هزار و ۵۹۶ فقره پرونده مختومه شد.
جعفری با بیان اینکه سال گذشته در مقایسه با سال ۹۶ تعدادپرونده های ورودی به این دستگاه ۱۵.۲ دهم درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: این در حالیست که این افزایش پرونده‌های ورودی با وجود کمبودهای قضایی و اداری در استان رخ داده است.
وی با بیان اینکه براساس پست‌های مصوب قضایی باید ۲۷۲ قاضی در استان وجود داشته باشد اما این در حالیست که هم اکنون ۱۵۹ قاضی در دستگاه قضای استان فعالیت می‌کنند، گفت: باید در پست اداری نیز یک هزارو ۲۷۲ نفر کارمند داشته باشیم اما هم اکنون فقط ۴۶۰ نفر در این دستگاه اشتغال دارند.
وی با اشاره به وجود ۴۸ شعبه در دادگاه عمومی، خانواده و انقلاب و ۵۲ شعبه در دادسرا و هشت شعبه در تجدید نظر، افزود: سال گذشته فقط در ۵۲ شعبه دادسراها ۵۰ هزار و ۴۸۶ پرونده تشکیل شده که واقعا کار با این تعداد قاضی بسیار سخت است.
جعفری با ذکر اینکه ۳۰ درصد پرونده‌های شوراهای حل اختلاف استان منتهی به صلح و سازش شده است، گفت: سال گذشته ۹۵۷ پرونده مسن با طول عمر ۱۰ تا ۱۲ سال به نتیجه رسیده است.
وی یادآورشد: به منظور رفع کمبودهای قضایی و اداری در استان از دولت می‌خواهیم در این بخش به تعهدات خود عمل کند البته این مهم ارتباطی به استان ندارد زیرا تعامل استانداری و فرمانداری با دستگاه قضا در خراسان‌شمالی بسیار خوب بوده و این در حالیست که رفع کمبود در اختیار آنان نیست.
وی در ادامه در ارتباط به لغو کنسرت اخیر در بجنورد نیز با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی با تبعیت از شرع، قانون و اخلاق با شادی مخالف نیست، گفت: نظر ما بر این است که اجرای برنامه های نیازهای مردم است.
وی تاکید کرد: افرادی که کنسرت را برگزار می کنند مسئول مستقیم نظارت بر روند اجرای آن هستند.
جعفری با ذکر اینکه رعایت نشدن عفت عمومی، شرع و قانون از علل لغو این کنسرت بوده ،‌ادامه داد: برای شرکت در کنسرت هیچ فردی بازداشت نشده است و آن چهار نفری هم که بازداشت شدند به دلیل هتاکی و فحاشی به مامور قانون بوده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: