کد خبر: 3822281
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
گروه اجتماعی ــ سرپرست هیئت باستان‌شناسی در منطقه ریوی از آغاز ساخت یک دیوار حفاظتی به‌منظور حفاظت اضطراری از بنای خشتی مربوط به دوره هخامنشی که در محوطه تاریخی ریوی قرار گرفته است، خبر داد.

ساخت ديوار حفاظتی در محوطه تاريخي ريوی آغاز شد

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، محمدجواد جعفری، سرپرست هیئت باستان‌شناسی در منطقه ریوی اظهار کرد: محوطه تاریخی ریوی بقایای یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است که با شماره 720 در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

جعفری با بیان اینکه در دهه 60 شمسی سه کوره آجر‌پزی در این محوطه تاریخی مستقر شدند، عنوان کرد: متأسفانه این کوره‌های آجرپزی بیش از 30 درصد از مرکز و جنوب محوطه را تخریب کردند.

وی با اشاره به اینکه روند تخریب و گسترش کوره‌های آجر‌پزی از سال 85 متوقف شد، افزود: با همت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برنامه مطالعه، حفاظت و ایجاد سایت موزه گردشگری در محوطه تاریخی ریوی با مشارکت مؤسسه باستان‌شناسی آلمان از سال 91 آغاز شد و هر ساله ادامه دارد.

وی گفت: ساخت دیوار حفاظتی در محدوده تپه ریوی با هدف جلوگیری از رانش و فرونشست تپه‌ای است که یک بنای عظیم خشتی از دوره هخامنشی بر روی آن قرار گرفته است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: