کد خبر: 3834897
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
گروه معارف ــ عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت و حوزه‌های علمیه در کشور، گفت: حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه اسلامی است.

حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه دینی است

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری امروز، 23 مردادماه در نخستین همایش دانش‌آموختگان مدرسه علمیه امام صادق (ع) بجنورد، با اشاره به جایگاه ویژه علما، اظهار کرد: امام صادق(ع) در تعریف علمای اسلام فرمودند: «عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِی الثَّغْرِ الَّذِی یلِی إِبْلِیسَ وَ عَفَارِیتَهُ یمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَی ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا»؛ دانشمندان پیروان ما همانند مرزدارانی هستند که در برابر ابلیس و لشکرهایش صف کشیده و از یورش آن‌ها به افرادی از شیعیان ما که قدرت دفاع از خود ندارند جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به جایگاه ویژه خراسان‌شمالی در عرصه‌های مختلف، اظهار کرد: این استان هم در عرصه فرهنگ، دانش و پژوهش و هم درعرصه ایثار ممتاز است.

وی بیان کرد: خراسان‌شمالی درعرصه فرهنگی نام دو بزرگ را به یدک می‌کشد، نخست مرحوم آیت‌الله میرزا حسن بجنوردی صاحب کتاب‌های ارزشمند «القواعد الفقهیه و منتهی الاصول» که از شاگردان مرحوم نائینی است.

‌خاتمی با بیان اینکه شخصیت دیگر مرحوم آیت‌الله مهمان‌نواز است، ادامه داد: بنده همراه با ایشان در دو دوره مجلس خبرگان بودم و دراین عالم بزرگ بصیرت و نهایت ولایتمداری را دیدم.

وی بیان کرد: آیت‌الله مهمان‌نواز عالم مخلصی بود که قبل از انقلاب زجرهای انقلاب را دراین دیارکشید و پس از انقلاب هم منشأ خدمات و برکات فراوانی برای این استان شد.

‌خاتمی اظهار کرد: آیت‌الله مهمان‌نواز از جهت علمی و اخلاقی شاگرد آقا میرزاجواد آقا‌تهرانی بود و نفس میرزا جواد آقا در این مرد خدوم هم احساس می‌شود.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: بعد از ایشان هم راه خدمت ادامه پیدا کرد و نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌شمالی با تمام توان در میدان خدمت قرار دارد.

وی با قدردانی از ارتباط صمیمانه و نگاه ارزشمند استاندار خراسان‌شمالی به روحانیت، افزود: در مملکت اسلامی در هر استان اگر استانداری بخواهد خدمت کند باید روحانیت را به‌عنوان سرمایه ببیند.

خاتمی بیان کرد: اینکه استاندار خراسان‌شمالی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای از روحانیان استمداد کرده نشان از واقع‌بینی ایشان است، زیرا اگر بخواهیم کشور ساخته شود راهی جز این نیست، چراکه همه سوار یک کشتی هستیم.

وی با اشاره به جایگاه و کارکردهای روحانیت در جامعه دینی، اظهار کرد: زیرساخت‌های یک شهر فقط زیرساخت‌های اقتصادی نیست، بلکه زیرساخت‌های اقتصادی اهمیت بیشتری دارند.
خاتمی با بیان اینکه زیرساخت‌های فرهنگی را باید به‌عنوان زیرساخت بنیادین دید و حوزه علمیه هم اصل زیرساخت‌ها است، افزود: حوزه‌های علمیه در تاریخ خود مستقل بوده‌اند، هستند و خواهند بود، به‌گونه‌ای که ما یک ریال شهریه خود را از بودجه‌های دولتی نمی‌گیریم.

وی یادآورشد: درست است مرکز خدمات حوزه‌های علمیه داریم که خدمات شهروندی را به طلاب ارائه می‌دهد، اما همه افراد این کشور بیمه هستند و علما هم باید بیمه باشند.

‌خاتمی ادامه داد: یک ریال شهریه ما طلاب از بودجه دولتی نیست؛ به‌گونه‌ای که اگر به مراجع، سهم امام برسد شهریه می‌دهند و اگر نرسد، شهریه نمی‌دهند و رهبری هم تأکید کردند که حوزه دولتی نخواهد شد.

امام‌جمعه موقت تهران خطاب به مسئولان استانی، افزود: بهترین جای مصرف بودجه‌های فرهنگی تربیت کادراست و این صاحبان عمامه‌های سفید و مشکی از بهترین کادرها هستند.

وی بیان کرد: فرهنگ مرادف با سواد نیست، بلکه بخشی از فرهنگ سواد بوده و مجموعه دانش‌ها، بینش‌ها و ارزش‌ها فرهنگ را تشکیل می‌دهد، بنابراین اگر سواد باشد فرهنگ نباشد خطر مضاعف دارد، زیرا چو دزدی با چراغ آید؛ گزیده‌تر برد کالا را.

‌خاتمی با بیان اینکه اگر بخواهیم سواد همراه با فرهنگ ایجاد کنیم، در کنار این سواد باید حوزه علمیه را هم تقویت کرد، ادامه داد: باید در کنار آموزش الفبا، الفبای دین را هم آموزش داد.

وی با بیان اینکه در این راستا یکی از امکانات موجود حوزه علمیه است، گفت: آموزش و پرورش و سایر نهادها باید به حوزه علمیه به دید سرمایه نگاه کند؛ زیرا امروز در حوزه علمیه برادران و خواهران به‌صورت منضبط آموزش می‌بینند و دارای سطوح مختلف آموزشی هستند.

امام‌جمعه موقت تهران اظهار کرد: طلاب خواهر و برادر اکنون با توجه به نیازهای جامعه در حال دریافت آموزش هستند و حیف است که از این سرمایه استفاده نشود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: