کد خبر: 3834906
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
گروه سیاسی ــ مدیر کل سیاسی وزارت کشور در جمع دبیران احزاب خراسان‌شمالی گفت: احزاب یکی از مهم‌ترین ارکان‌‌‌‌ مؤثر در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کشور هستند و یکی از اقدامات مهم احزاب ایجاد زمینه‌های گفت‌وگو است، اگر گفت‌وگو بین احزاب بیشتر باشد هم مطالبه‌گری واقعی و هم سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به سیاست‌های دولت و نظام افزایش می‌یابد.

ایجاد زمینه‌های گفتگو از اولویت‌های مهم احزاب است

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، حمید ملانوری، مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور‌ امروز، 23 مرداد در نشست با دبیران احزاب خراسان‌شمالی با اشاره به این‌که احزاب یکی از مهم‌ترین ارکان‌‌‌‌ مؤثر در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کشور هستند، افزود: ایجاد اعتماد، انگیزه و ایجاد روحیه مشارکت در مردم و نیز ایجاد نشاط اجتماعی و سیاسی، یکی از کارهای اصلی احزاب و فعالان سیاسی است.

وی با تأکید بر این‌که اعتلا و اقتدار امروز کشور، ثمره مجاهدت‌ها و حضور و مشارکت مردم و نیز تلاش تمامی خدمتگزاران نظام از جمله احزاب و گروه‌های سیاسی در طول دوران چهل ساله پس از انقلاب است، عنوان کرد: نباید خدمات نظام و پیشرفت‌های کشور را کم ارزش جلوه داد.

ملانوری با تأکید بر این‌که ثمره کار احزاب باید روی کار آمدن دولت، مجلس و شوراهای اسلامی مقتدر باشد، افزود: بر اساس قانون، ائتلاف سیاسی از مجموع چند حزب در زمان، محدوده و با موضوع مشخص شکل می‌گیرد و باید به اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ احزاب برسد.

وی با بیان اینکه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب برای ائتلاف مجوز صادر نمی‌کند ولی این امر باید با اطلاع کمیسیون انجام گیرد، گفت: نقش کمیسیون این است که ائتلاف شکل گرفته در آن زمان و با آن موضوع را بررسی کند و اگر مشکل و ایرادی داشت تذکر دهد تا آن را اصلاح کنند.

وی با یادآوری این‌که همه افراد می‌توانند فعالیت سیاسی داشته باشند، افزود: اما فعالیت سیاسی با نام و برند یک حزب سیاسی نیازمند آن است که دارای پروانه رسمی فعالیت باشد و کسانی که پروانه ندارند نمی‌توانند با آن نام و نشان فعالیت کنند و برابر قانون از فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.

ملانوری گفت: همه فرمانداری‌ها و استانداری‌ها موظفند این گونه فعالیت‌ها را رصد و گزارش‌های خود را به وزارت کشور منعکس کنند.

وی فلسفه وجودی احزاب را تلاش برای ارتقای سطح آگاهی مردم در جامعه و توسعه سیاسی عنوان کرد و افزود: کوشش برای تحقق دموکراسی، توسعه سیاسی و استفاده از نخبگان و نظرات اندیشمندان، از مهم‌ترین وظایف احزاب است. حزب نباید دولتی باشد و حتی حمایت‌ها نباید در حدی باشد که در مسیر وابستگی به دولت پیش برود‌.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب عنوان کرد: یکی ازکارهای مهم احزاب ایجاد زمینه‌های گفت‌وگو است، اگر گفت‌وگو بین احزاب بیشتر باشد هم مطالبه‌گری واقعی و هم سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به سیاست‌های دولت و نظام افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: در درون نظام، همه ما با هر گرایش سیاسی دنبال یک هدف هستیم و آن هم اقتدار نظام در منطقه و جهان است تا به جامعه آرمانی و ایده‌آل دست یابیم.

مدیر کل سیاسی وزارت کشور گفت: بر مبنای قانون جدید سال ۹۵ نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، تاکنون ۱۱۰ حزب با قانون جدید خود را تطبیق داده‌اند، شش حزب مجوز فعالیت گرفته و 10 حزب دیگر هم در فرآیند تطبیق قرار دارند.

ملانوری عنوان کرد: در راستای همکاری و مساعدت برای ایجاد پایگاه مناسب جهت برنامه‌ریزی و پیگیری مسائل صنفی احزاب، خانه احزاب ایران با مساعدت وزارت کشور راه‌اندازی شده و همچنین تاکنون در ۱۷ استان کشور نیز خانه احزاب راه‌اندازی شده است‌.

وی از تمامی فعالان سیاسی خواست تا در برابر جنگ‌ روانی و تبلیغاتی دشمن، برای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از عملکرد دولت و نظام و اعتماد‌سازی در جامعه و ایجاد روحیه نشاط و شادابی در مردم تلاش کنند.

ملانوری همچنین مشارکت حداکثری در انتخابات و شکل‌گیری یک مجلس قدرتمند را از برکات این حضور و مایه یأس و نومیدی دشمنان دانست.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: