کد خبر: 3797372
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
گروه اجتماعی ــ رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: در آتش‌بازی مراسم چهارشنبه آخر سال سالیانه تعداد زیادی از افراد به دلیل سهل‌انگاری دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری همانند سوختگی‌، قطع عضو و معلولیت‌های جسمی می‌شوند.

سوختگی، قطع عضو و معلولیت، آسیب‌های جبران ناپذیر سهل انگاری در چهارشنبه آخرسال

تقی دولت‌آبادی، رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی و مدیرحوادث دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌شمالی، اظهارکرد: طی سال‌های اخیر متاسفانه سنت کهن و شاد چهارشنبه سوری از حالت اصلی خود خارج شده و به سمت خشونت و رفتارهای پرخطر سوق داده شده که قربانیان حوادث خطرآفرین در شب چهارشنبه آخر سال عمدتاً نوجوانان و جوانان و بیشتر پسران هستند.
وی ادامه داد: باید از نگهداری مواد محترقه‌، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی بخصوص در منزل، زیر‌زمین و حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در جیب لباس و کیف جداً خودداری شود.
دولت‌آبادی افزود‌: باید از پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه بر روی درخت‌ها‌، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش‌سوزی است، نیز پرهیزشود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته در مراسم چهارشنبه آخر سال چهار نفر در بازه سنی ۱۵تا ۳۴ ساله مصدوم و در محل درمان شدند‌، یادآور شد‌: ضرورت دارد والدین بر روند برگزاری این مراسم توسط فرزندانشان نظارت داشته باشند تا بتوان از بروز حوادث جبران‌ناپذیر پیشگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه قبل از چهارشنبه پایانی سال، همه پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ با تمامی امکانات در آمادگی کامل هستند، بیان کرد: استقرار شش آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس در مرکز استان در مناطق خاص شهری جهت ارائه سریع خدمات به آسیب‌دیدگان احتمالی برنامه‌ریزی شده است.
دولت‌آبادی یادآور شد: آماده‌باش همه پایگاه‌های شهری و جاده‌ای و مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات اورژانس ۱۱۵ بجنورد و اورژانس ۱۱۵ شهرستان‌های تابعه دانشگاه و آماده‌باش و فعالیت ۲۴ ساعته اتاق بحران دانشگاه (EOC) و مرکز MCMC دانشگاه نیز برنامه‌ریزی شده است.
وی گفت: هماهنگی و شروع آموزش‌های همگانی برای عموم مردم و توزیع پمفلت، آموزش رابطین سلامت آموزش و پرورش جهت پیشگیری حوادث چهارشنبه آخر سال، آموزش عمومی در مساجد محلات و استفاده از ظرفیت فضای مجازی و سایت خبری و اطلاع‌رسانی داشگاه نیز در حال اجراست‌.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: