کد خبر: 3826958
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
روحانی:
گروه سیاست و اقتصاد ــ رئیس‌جمهور در اجتماع پرشور مردم شیروان با بیان اینکه ۱۴ ماه است که سخت‌ترین تحریم‌ها را به ایران تحمیل کرده‌اند، گفت: چنانچه این تحریم‌ها علیه هر ملت دیگری بود، بی‌تردید آن ملت را از پا درمی‌آورد، اما ملت غیور و مقاوم ایران اسلامی با قدرت در برابر آن ایستادگی کرده است.

روحانی : شرایط سختی داریم اما در کنار هم از مشکلات عبور می‌کنیم

به گزارش ایکنا از خراسان‌ شمالی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، امروز، 23 تیرماه، با ابراز خرسندی از اینکه در میلاد مبارک حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) میهمان مردم غیور استان خراسان است، اظهار کرد: مجموعه اعتبارات دولتی، صندوق توسعه ملی و نهادهای غیردولتی در این سفر ۵۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه خراسان شمالی خواهد بود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه امروز راهی جز وحدت، اتحاد و کمک به یکدیگر در پیش روی ملت ایران قرار ندارد، گفت: ملت ایران سختی و مشکلات دارند، اما دل‌زنده هستند و از روحیه بلندی در برابر دشمنان برخوردارند.

روحانی در اجتماع پرشور مردم شهرستان شیروان با بیان اینکه ۱۴ ماه است که سخت‌ترین تحریم را به ایران تحمیل کردند، گفت: چنانچه این تحریم‌ها علیه هر ملت دیگری بود، بی‌تردید آن ملت را از پا درمی‌آورد، اما ملت غیور و مقاوم ایران اسلامی طی این ۱۴ ماه با قدرت در برابر آن ایستادگی کرده است.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها در طول این ۱۴ ماه در هر مسیری که وارد شدند، اعم از سیاسی، اقتصادی و حقوقی با شکست مواجه شدند. آنان در سازمان ملل و در اجتماعات گوناگون بین‌المللی و در هفته اخیر در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جز آمریکا و چند کشور، همه کشورهای جهان از ملت ایران حمایت کردند و این نشان داد که هیچ کشوری در جهان به ادعای آمریکایی‌ها توجهی ندارد و این به معنای پیروزی و موفقیت ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است.

آمریکایی‌ها در افکار عمومی محکوم هستند

رئیس‌جمهور افزود: در جریان شکایت از آمریکا در دادگاه بین‌المللی در مرحله اول، آمریکا محکوم شد و در افکار عمومی نیز آمریکایی‌ها محکوم هستند؛ ضمن اینکه آنان در منطقه ما به ویژه در افغانستان، عراق، سوریه و اخیراً در یمن نیز دچار شکست شدند.

روحانی خطاب به ملت ایران گفت: اگر کسی امروز ادعا کند که در اراده ملت ایران در سایه این فشارها تزلزل ایجاد شده، قطعاً این سخنی ناروا، ناصحیح و دروغ است و اگر امروز کسی مدعی شود که در ایران اسلامی، نظام، ملت و دولت ناکارآمد است و نتوانسته به مشکلات مردم توجه کند، بی‌تردید این سخن نیز ناصحیح و نارواست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم ایران با مشکلاتی مواجه بوده و در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند، گفت: به رغم همه این مشکلات ملت ایران دست در دست یکدیگر و در کنار هم ایستاده‌اند و از مشکلات عبور خواهند کرد و این یک سخن شعاری و تبلیغاتی نیست، بلکه مبتنی بر آمار و دلایل منطقی است.

روحانی بیان کرد: در ۱۴ ماهی که فشار تحریم‌ها تشدید شده، بدهی خارجی کشورمان کاهش یافته است. به نحوی که در سال ۹۶، رقمی حدود ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بدهی خارجی داشتیم و امروز رقم بدهی خارجی کشورمان به ۹.۵ میلیارد رسیده است و این بدان معناست که حدود ۲۵ درصد از بدهی خارجی‌مان کاهش یافته و این موفقیت و پیروزی ملت ایران است و نشان می‌دهد که علی‌رغم سختی‌ها، به سمت بیگانگان و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکردیم و روی پای خود ایستادیم و در عین حال توانستیم بخشی از بدهی‌های سال‌های گذشته خود را پرداخت کنیم.

بیکاری براساس آمار کاهش یافته است

رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که آیا در طول یکسال گذشته علی‌رغم تمام فشارها، رقم اشتغال در کشورمان افزایش داشته است، اظهار کرد: از سال گذشته تا امروز بیکاری براساس آمار کاهش یافته، به نحوی که آمار بیکاری در سال گذشته ۱۲.۱ درصد بود و امروز ۱۰.۸ درصد است و در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۲۱ هزار اشتغال ایجاد شده و این در سایه تلاش همه مردم اعم از صنعتگران، کارآفرینان، کارگران، کشاورزان و جوانان است که توانستیم اشتغال را افزایش دهیم و زمین‌های کشاورزی را آباد کنیم و در تولید گندم خودکفا شویم.

روحانی بیان کرد: مردم ایران در همه شرایط و سختی‌ها در کنار یکدیگر قرار دارند و از یکدیگر حمایت و پشتیبانی می‌کنند، همچنان که در سیل بنیان‌کن اخیر شاهد آن بودیم که همه مردم به صحنه آمدند و به هموطنان خود یاری رساندند؛ لذا ملت بزرگ ایران در همه شرایط در هوای گرم و سرد و در روز روشن و شب تاریک در کنار هم قرار داشته و همه با هم برادر هستیم. همه اقوام و مذاهب اعم از فارس، کرد، ترکمن، ترک، شیعه و سنی، متحد و برادر در کنار هم قرار دارند.

برنامه‌های دولت برای آبادانی خراسان شمالی

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های دولت برای توسعه و آبادانی روزافزون استان خراسان شمالی، اظهار کرد: امروز ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه در استان افتتاح خواهد شد و به‌رغم همه سختی‌هایی که داشته و داریم، طرح بزرگ اقتصادی و صنعتی در جاجرم در زمینه تولید شمش آلومینیوم افتتاح خواهد شد که برای این طرح ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است و با این سرمایه‌گذاری یکی از مراکز بزرگ تولید پودر و شمش آلومینیوم در استان خراسان شمالی به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس‌جمهور گفت: همچنین امروز در بخش برق و آب استان خراسان شمالی ۳۷۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهد شد و بهره‌برداری از دو ‌واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیز آغاز می‌شود که می‌تواند بخش بزرگی از برق استان را تأمین کند.

روحانی با اشاره به افتتاح سد و کانال‌های انتقال آب در منطقه سد چندیر، اظهار کرد: در سایه افتتاح این سد آب‌رسانی به روستاهای اطراف انجام خواهد شد و بیش از ۲۱ هزار نفر از نعمت آب برخوردار خواهند بود. ضمن اینکه بخش زیادی از اراضی منطقه تحت آبیاری قرار گرفته و برای ۲۵۰۰ نفر نیز اشتغال ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی فقط ۷ هزار مگاوات برق در کشور تأمین می‌شد و در آغاز دولت یازدهم این رقم ۶۹ هزار مگاوات بود و امروز به ۸۱ هزار مگاوات افزایش یافته است، یعنی در طول ۶ سال گذشته ۱۲ هزار مگاوات برق به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.

ملت ایران در مسیر پیشرفت

روحانی تصریح کرد: آنهایی که ادعا می‌کنند ملت ایران را از مسیر پیشرفت بازداشته‌اند و عده‌ای که در کاخ سفید مدعی هستند که اقتصاد ایران را به شکست کشانده‌اند، بدانند که این حرفشان ناصحیح و نارواست.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ۱۹ سد در کشور وجود داشت و در آغاز دولت یازدهم ۱۴۴ سد و امروز ۱۷۹ سد ملی در کشور فعال است، یعنی در طول ۶ سال گذشته ۳۵ سد تکمیل و افتتاح شده و این بدان معناست که ملت ایران در مسیر پیشرفت و احیا کشور تلاش‌های خود را روزافزون کرده است.

روحانی با بیان اینکه دولت در جریان این سفر تصمیم گرفته که ۸۱۱ میلیارد تومان طرح و پروژه را در استان آغاز کند، گفت: در سفر قبلی هیئت دولت در سال ۹۴ وعده‌هایی داده شد که بخشی از آن اجرا شده و تعدادی از پروژه‌ها نیمه‌کاره است، اما رقم اعتبار وعده داده‌شده که ۶۲۵ میلیارد تومان بود افزایش داشته و ۷۸۰ میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده است و در این سفر تلاش خواهیم کرد که پروژه‌های نیمه‌کاره تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برای مردم استان خراسان شمالی دو پروژه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دولت تصمیم گرفته که این ۲ پروژه را در ۲ سال آینده تکمیل کند، اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها بزرگراه بجنورد به گرگان است و در این سفر ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این جاده اختصاص خواهد یافت و افتتاح این پروژه برای مردم این استان و زائران امام رضا(ع) حائز اهمیت است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: