کد خبر: 3901951
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
امام‌ جمعه بجنورد گفت: در راستای لبیک به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوره‌های شرح دعای مکارم الاخلاق با هدف تقویت مبانی معرفتی دانشجویان در دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

برگزاری دوره‌های تقویت مبانی معرفتی با محوریت دعای مکارم الاخلاق در خراسان شمالیحجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی‌فقیه خراسان شمالی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری اخیر با دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، به تبیین اهمیت تقویت مبانی دینی و خودسازی پرداخت و اظهار کرد: خداشناسی و خودسازی مقدمه جامعه پردازی و تمدن سازی است و بر این اساس خودسازی به ویژه در بین جوانان و نوجوانان بسیار مهم است؛ زیرا سرزمین قلب جوانان همانند زمین خالی و مستعدی است که هر چه در آن بکارند رشد می‌کند.

حجت‌الاسلام یعقوبی اضافه کرد: خودسازی در جوانی پایه‌ساز شخصیت است و اگر این خشت اول به‌درستی نهاده شود دیوار شخصیتی جوانان تا پایان راست و محکم خواهد بود.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی با بیان اینکه خودسازی اساس کار است، تأکید کرد: امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید: «من اصلح ما بینه و بین اللَّه اصلح اللَّه ما بینه و بین الناس»؛ اگر انسان رابطه خود با خدا را درست کرد، خداوند رابطه او با مردم را درست خواهد کرد.

وی تصریح کرد: بر این اساس اگر کسی در گام نخست خود را اصلاح کرده و رابطه بین خود و خدا را درست کند می‌تواند دیگران و جامعه را نیز اصلاح کند؛ پس معلوم می‌شود هر مصلح در ابتدا باید مصلح جان و نفس خود باشد تا بتواند مصلح دیگران شود.

حجت‌الاسلام یعقوبی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار به جوانان فرمودند مبانی عقیدتی خود را تقویت کنید؛ زیرا اگر اعتقادات انسان محکم باشد توفان‌های سیاسی و اقتصادی و … درخت وجود انسان را در هم نخواهد شکست اما اگر ریشه سست باشد امکان دارد با وزیدن نسیمی هم کنده شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی افزود: جوانان ما باید در شرایط دنیای امروز که از در و بام برای آنها آسیب می‌بارد و دنیای مجازی هر روز بهانه و شبهه‌ای را برای متزلزل کردن باورهای آنها نشان می‌دهد به تقویت مبانی معرفتی خود اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این دیدار با نگاه حکیمانه خود بر تقویت مبانی عقیدتی جوانان تأکید کردند، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار تصویری فرمودند یکی از مواردی که می‌تواند مبانی معرفتی را تقویت کند دعای مکارم الاخلاق است.

حجت‌الاسلام یعقوبی اظهار کرد: در این دعا پایه‌های اساسی اخلاق و اعتقاد ذکر شده و امام سجاد (ع) تأکید می‌کنند که باید ایمان‌ها را به اوج رسانده تا اعمال ما بر اساس این باورها به احسن الاعمال برسد. امام سجاد (ع) در این دعا ابتدا چهار نکته اعتقادی را مطرح کرده و بعد وارد مسائل اخلاقی می‌شود؛ یعنی معلوم می‌شود ما باید ابتدا زیربناهای اعتقادی را محکم کرده و سپس وارد وادی اخلاق شویم؛ زیرا این دو مکمل و متمم همدیگر هستند.

حجت‌الاسلام یعقوبی با بیان اینکه در کنار توحید، اخلاق نیاز است زیرا این دو دوگانه به‌هم‌پیوسته هستند، خاطرنشان کرد: در این راستا تقویت ارتباط با جوانان از طریق دوره‌های شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق برای جوانان و دانشجویان می‌تواند مفید باشد.

امام‌ جمعه بجنورد گفت: بر این اساس در راستای لبیک فرهنگی به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوره‌های شرح دعای مکارم الاخلاق با هدف تقویت مبانی معرفتی دانشجویان در دانشگاه‌های استان برگزار می‌شود تا جوانان ما با دست پر وارد عرصه آموزش و عمل شوند. دانشجوی ما باید الفبای مسائل دینی و اخلاقی را بداند و وظیفه ما است که مبانی دینی و گنجینه‌های موجود را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

حجت‌الاسلام یعقوبی اضافه کرد: امام سجاد (ع) در این دعا ریز شده، مصداق‌های جزئی را مطرح کرده و تقابل خوب و بد را در این دعا به زیبایی ترسیم کرده است مثلاً در توضیح عدل بیش از 10 عنوان مطرح کرده است؛ ازاین‌رو باید گفت این دعا درزمینهٔ مسائل اعتقادی و اخلاقی منبع عظیم و غنی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: باید بکوشیم بعد از دوران کرونا و بازگشایی دانشگاه‌ها با برگزاری شایسته این دوره‌ها در دانشگاه‌های استان لبیک جانانه فرهنگی به فرمایش اخیر رهبر معظم انقلاب بگوییم. در حال حاضر با استفاده از فضای مجازی می‌توان شرح دعای مکارم الاخلاق را در قالب‌های کوتاه به جوانان و دانشجویان ارائه داد.

وی با بیان اینکه باید بکوشیم در این زمینه حرکت اجتماعی فرهنگی مناسبی در بین جوانان و دانشجویان ما ایجاد شود، خاطرنشان کرد: باید نسل جوان را دریابیم، رهبر معظم انقلاب به جوانان و نسل جدید امید زیادی دارند؛ چراکه مقدرات مملکت در آینده به دست جوانان است و ما باید در این راستا کادرسازی کنیم.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به اینکه باید ارتباطات دوستانه با جوانان تقویت شود، اظهار کرد: دردشناسی و درمان دهی به جوانان بسیار اهمیت است اینکه چرا جوان ما پای منبر و خطبه نمی‌آید؟ مشکل جوانان ما چیست و … از مواردی است که باید به دنبال پاسخ و چاره‌جویی آنها باشیم.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: