تدوین سند تحقق شعار سال در خراسان‌‌شمالی
مرتضی بهزادفر، رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌شمالیبه گزارش ایکنا از خراسان‌‌شمالی، مرتضی بهزادفر، رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌شمالی امروز، نهم خردادماه در شورای برنامه‌ریزی استان اظهار کرد: سند تحقق شعار سال در استان با همکاری دستگاه‌های اجرایی تدوین و امروز نیز به تصویب رسید تا این مهم در اولویت امور مدیران قرار بگیرد.
 
وی با بیان اینکه این شاخص براساس ظرفیت‌های انسانی، جغرافیایی، منابع طبیعی و بخش‌های ارزش آفرین تدوین شده است، گفت: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و حلقه‌های میانی و گروه‌های جهادی و خیرین نیز در این مهم در اولویت قرار دارد.
 
بهزادفر ادامه داد: اولویت دادن به کارآفرینی و اشتغال برای نخبگان و دانش آموختگان و شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها از دیگر محورهای قابل توجه در این سند است.
 
وی با بیان اینکه شاخص محیط کسب و کار در خراسان‌شمالی بهبود یافته است، افزود: این شاخص هم اکنون رتبه ۵.۹۷ را نشان می‌دهد که این رقم در مدت مشابه زمستان ۱۴۰۱ در استان ۷.۹۸ بود که هم اکنون با کاهش مواجه بوده و این بهبود شاخص نشانگر این است که خراسان‌‌شمالی شرایط مناسب کسب و کار را تجربه می‌کنند.
 
بهزادفر یادآور شد: نرخ تورم سالانه استان در سال جاری برای اولین‌بار از متوسط کشوری پایین‌تر آمد و به ۳۶.۵ درصد رسید که متوسط کشوری ۳۷ درصد است.
 
وی در ارتباط با شاخص نیروی کار نیز بیان کرد: نرخ بیکاری سالانه این استان در سال گذشته ۷.۵ درصد بوده که متوسط کشوری ۸.۱ درصد بوده است و نرخ بیکاری خراسان شمالی از متوسط کشوری پایین تر است.نرخ مشارکت اقتصادی در استان به ۴۴.۹ درصد رسیده این در حالی است که این نرخ در متوسط کشوری ۴۱.۳درصد است.