اجرای طرح تابستانی «نشاط معنوی» در بقاع متبرکه خراسان‎‌شمالی

علی پرهیزگار، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه خراسان‌شمالیحجت‌الاسلام علی پرهیزگار، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌شمالی اظهارکرد: طرح تابستانی «نشاط معنوی» از 10 تیرماه تا 20 مردادماه امسال ویژه دانش‌آموزان دختر و پسر  در مقطع 8 تا 18 سال با همکاری مراکز افق در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه برپا می‌شود.

وی افزود: ایجاد هویت دینی و اسلامی با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و معارفی غیرمستقیم، استفاده از ابزارهای روز و جذاب همانند ظرفیت سالم فضای مجازی و ارتباط‌گیری مؤثر، زمینه‌سازی تربیت نسل جوان و نوجوان جهت کادرسازی برای مدیریت بقاع متبرکه و مراکز افق، تقویت بنیه جسمی و ایجاد نشاط روحی با استفاده از برنامه‌های ورزشی و مهارت افزایی و توانمندسازی دانش‌آموزان در کلاس‌های طرح نشاط معنوی از اهداف این طرح است.

پرهیزگار ادامه داد: مدیریت کلان طرح نشاط معنوی در سطح استان بر عهده معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف استان و در سطح شهرستان برعهده کارشناس فرهنگی اداره اجرایی و مدیریت اصلی اجرای طرح نشاط معنوی در سطح امامزادگان و بقاع متبرکه بر عهده مدیر مرکز افق و یا فردی متعهد، متخصص و توانمند به انتخاب هیئات امنای بقعه است.

وی تصریح کرد: اساتید و مربیان طرح نشاط معنوی، مبلغین اعزامی، بومی و ائمه جماعات مستقر در بقاع متبرکه، مربیان سبک زندگی اسلامی بقاع متبرکه، اساتید فنی و حرفه‌ای، دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و سایرمربیان توانمند و متخصص از فرهنگیان، اساتید حوزه و دانشگاه هستند.

پرهیزگار با اشاره به برگزاری برنامه‌های ترکیبی آموزشی و ورزشی، گفت:در این بخش، طبق سنوات گذشته، کلاس‌ها در داخل بقعه با حضور اساتید و مربیان برای مخاطبین طرح برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه‌های ورزشی نیز در رشته‌های شنا، فوتبال، والیبال، آمادگی جسمانی و هنرهای رزمی، تنیس روی میز و دیگر رشته‌های ورزشی جذاب جهت ارتقای روحیه و تقویت بنیه جسمی جوانان و نوجوانان اجرا می‌شود.

پرهیزگار اظهار کرد: آموزش‌های فنی، هنری و مهارتی و آموزش مهارت‌های ده‌گانه زندگی توسط مربیان سبک زندگی اسلامی (مدیریت هیجان و کنترل خشم، ارتباطات مؤثر، حل مسئله و تصمیم‌گیری، مدیریت استرس و...) در دستور کار قرار دارد.