کد خبر: 3900854
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: زکات فطره مکمل روزه‌های ماه رمضان است و به نوعی تمام‌کننده روزه‌داری است.

زکات فطریه مکمل روزه‌های ماه مبارک رمضانحجت‌الاسلام علی خادمی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خراسان شمالی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه در متون دینی ما به زکات فطریه، زکات بدن نیز گفته می‌شود، بیان کرد: نماز و روزه واسطه بین انسان و خدا است و در روایات آمده است که هنگام گرفتاری و مشکلات از نماز و روزه کمک بگیرید.

وی با بیان اینکه ذکر صلوات بر محمد و آل محمد در پایان نماز توصیه شده است، اضافه کرد: همانطور که صلوات در پایان نماز تکمیل‌کننده نماز است، پرداخت زکات فطریه نیز در پایان ماه مبارک رمضان تکمیل‌کننده روزه است.

حجت‌الاسلام خادمی با تأکید براینکه ذکر صلوات در پایان نماز مستحب است، افزود: پرداخت زکات فطریه در پایان ماه مبارک رمضان واجب است و باید پرداخت شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی تأکید کرد: از زمانی که ماه شوال رؤیت می‌شود، باید شخص مسلمان زکات فطریه خود را پرداخت و یا از مال‌های دیگر خود جدا کند.

وی با تأکید براینکه زمان پرداخت فطریه از لحظه رؤیت ماه تا نماز ظهر است، اضافه کرد: شخص باید در این مدت زمان زکات خود را پرداخت و یا از دیگر مال‌های خود جدا کند در غیر این صورت به فتوای آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و نیز آیت‌الله‌العظمی سیستانی باید به نیت «ما فی الذمه» یعنی بدون این که قصد ادا و قضا کند، فطره خود را بدهد.

حجت‌الاسلام خادمی اظهار کرد: با پرداخت زکات فطریه می‌توان به بسیاری از نیازمندان و فقرا کمک کرد و این درحالی است که اگر 60 میلیون جمعیت زکات فطریه خود را پرداخت کنند، می‌توان به 20 میلیون از نیازمندان کمک کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی تأکید کرد: پرداخت زکات فطریه به افرادی که روزه گرفته‌اند و به افرادی که روزه نگرفته‌اند به هر علتی واجب است و باید پرداخت شود.

حجت‌الاسلام خادمی تصریح کرد: مقدار زکات فطره برای هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آن چه غذای نوع مردم هر محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج و مانند این‌ها و اگر پول یکی از این‌ها نیز داده شود، کافی است.

وی ادامه داد: باید از فقر افرادی که زکات فطریه را به آن‌ها پرداخت می‌کنیم اطمینان حاصل کنیم و فقیر به کسی گفته می‌شود که مخارج سال خود و خانواده‌اش را ندارد.

حجت‌الاسلام خادمی اضافه کرد: به افرادی که آشکارا گناه می‌کنند، زکات فطریه تعلق نمی‌گیرد و این مسئله باید مورد توجه افرادی که زکات فطریه خود را پرداخت می‌کنند، قرار بگیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی اظهار کرد: توصیه شده است که در وهله اول زکات فطریه به خویشان داده شود. فردی که زکات فطریه به او پرداخت می‌شود باید شیعه امامیه باشد.

حجت‌الاسلام خادمی تأکید کرد: برخی از فقها فتوا دادند که زکات فطریه باید به فقرای شهر محل سکونت شخص پرداخت شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی تصریح کرد: پرداخت صدقه، خمس، زکات و ... از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و لازم است مسلمانان به این امر توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: