کد خبر: 4066934
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴

لزوم تبدیل فرهنگ غدیر به گفتمان عمومی در جامعه

امام جمعه بجنورد گفت: عقل بشر از دریافت مقام معنوی امامت کوتاه است، از این رو عید غدیر باید بیش از پیش احیا شود و با توسعه قلمرو آن، به صورت یک فرهنگ درآید.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالیبه گزارش ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری، امام جمعه بجنورد، در نشست مشترک بنیاد مهدویت و بنیاد بین المللی غدیر پیرامون جشن غدیر اظهار کرد: بنیاد غدیر به عنوان سیاست‌گذار و هدایت کننده، با هماهنگی سایر ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی جهت دهی معنوی و اجتماعی به برنامه های دهه ولایت و امامت را برعهده دارد و ضرورت دارد تا همه دستگاه ها به این نهاد معنوی کمک کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، غدیر خم را والاترین رخداد در جهان اسلام دانست و گفت: این جشن بزرگ باید امسال پرشورتر و پررنگتر از گذشته برگزار شود. 

وی تصریح کرد: برنامه‌های دهه ولایت امسال باید پر شورتر از سنوات گذشته برگزار و طرح‌هایی نظیر سفره غدیر، بازسازی واقعه غدیر و ... پررنگتر اجرا شود. 

نماینده لی فقیه در خراسان شمالی اضافه کرد: همچنین طرح اطعام خانوادگی باید از هم اکنون توسط رسانه‌ها تبلیغ شود تا هر کسی به اندازه نیاز خود در این ایام نذری دهد و دستگاه‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کمیته امداد و سپاه نیز به عنوان متولیان طرح مواسات و همدلی در این ایام طرح‌های نذری را اجرا کنند. 

وی اضافه کرد: سازمان تبلیغات و هیات‌های مذهبی باید از تمامی ظرفیت‌ها برای برگزاری ایامی معنوی و پرشور در دهه ولایت استفاده کنند و در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهند. 

حجت الاسلام والمسلمین  نوری افزود: پیشنهاد می‌شود جشن اصلی غدیر در میدان شهید و با محوریت مردم برگزار شود و دولت تنها در این مراسم نقش برنامه ریزی داشته باشد. 

وی با بیان اینکه ولایت حضرت علی(ع) انتخاب و انتصاب الهی بود، بیان کرد: عقل بشر از دریافت مقام معنوی امامت کوتاه است، از این رو عید غدیر باید بیش از پیش احیا شود و با توسعه قلمرو آن، به صورت یک فرهنگ در آید. 

گفتنی است، نهم تا هجدهم ذی الحجه از عید قربان تا عید سعید غدیر خم با عنوان دهه امامت و ولایت نامیده شده است. 

 

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام (ص) هنگام بازگشت از حجه الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیرخم، امام علی (ع) را ولی و جانشین خود معرفی کرد و حاضران که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند در آنجا با امام علی (ع) بیعت کردند. 

 

پیامبر (ص) و دیگر معصومان این روز را عید خوانده‌اند و مسلمانان، به‌ویژه شیعیان این روز را جشن می‌گیرند. واقعه غدیر در تمامی کتب شیعه و در کتب‌ معروف اهل سنت به صورت متواتر نقل شده است.

 

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :