کد خبر: 4078169
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵

چراغ جشنواره قصه‌گویی در خراسان شمالی روشن شد

چراغ بیست‌ و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با هدف بهره‌گیری از منابع دینی، قرآنی و ادبیات دفاع مقدس در خراسان شمالی روشن شد.

چراغ جشنواره قصه‌گویی در خراسان شمالی روشن شدفرهاد آقابیگی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه استفاده از خلاقیت و نوآوری در جشنواره‌ قصه‌گویی مورد تأکید است، اظهار کرد: امسال قصه‌گویی ملی برای 3 گروه سنی نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، بزرگسالان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها است.

به گفته‌ وی در بخش «بین‌الملل» جشنواره، قصه‌گویان حرفه‌ای ایران و کشورهای دیگر شامل برگزیدگان سطوح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی جشنواره‌های پیشین، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای و قصه‌گویان علاقه‌مند از سایر کشورها به رقابت خواهند پرداخت.

آقابیگی در ادامه به بخش‌های قصه‌گویی «آیینی‌سنتی» و «قصه‌گویی زبان اشاره» اشاره کرد و افزود: بخش «آیینی‌سنتی» جشنواره هم شامل اجرای قصه‌گویی با نگاه به سنت‌ها و آیین‌های دینی و ایرانی، در یکی از شیوه‌های نقالی، پرده‌خوانی و یا شمایل‌گردانی است که ویژه‌ نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا است.

وی در ادامه به بخش‌های «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای» و پادکست هم اشاره کرد و ادامه داد: قصه‌گویان در این بخش هیچ محدودیتی ندارند و همه می‌توانند در یک ویدئوی ۹۰ ثانیه‌ای، برش یا بخشی از زندگی خود را روایت کنند و در سامانه‌ی جشنواره بارگزاری کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی اضافه کرد: «پادکست قصه‌گویی» هم ویژه‌ قصه‌گویان علاقه‌مند سراسر کشور است و علاقمندان می‌توانند قصه‌ای را به صورت صوتی و در قالب یک پادکست ارائه می‌کنند، زمان پادکست‌ها هم باید حداقل سه دقیقه و حداکثر ۳۰ دقیقه باشد.

آقا بیگی بیان کرد: تا پایان مرداد علاقه‌مندان باید در بخش ملی و آیین سنتی علاقه‌مندان با مراجعه به مراکز کانون پرورش فکری در جشنواره شرکت کنند و در سایر بخش‌ها نیز تا ۳۱ شهریور امکان بارگزاری آثار در سامانه جشنواره فراهم است.

به گفته‌ وی، مرحله‌ی استانی بیست‌ و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مهرماه برگزار می‌شود و در نهایت همزمان با شب یلدا، مرحله‌ بین الملل در تهران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha